  • CY8CLED03G01-56LTXI
CY8CLED03G01-56LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED03G01-56LTXI
HK JDW NO:
217-CY8CLED03G01-56LTXI
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Description:
5V V 8mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8mm mm 14 CMOS 56 260 56
Purchasing and Inquiry
CY8CLED03G01-56LTXI Overview
Because of its outstanding performance, it is the perfect choice for Intelligent LED Driver.For the purpose of saving space, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.The device runs in M8C core processor.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.The type of memory in which this program is stored is FLASH (16KB).Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 4.75V~5.25V supply voltage.There are 14 I/Os on the board.Based on its base part number of CY8CLED03, other similarly-sized components can be found.A QUAD position is assigned to its terminals.The device belongs to CY8CLED controller series.There are a total of 56 terminations in it.PowerPSoC? CY8CLED is the series number of this electrical component.The 5V supply voltage enables high efficiency.As far as data storage is concerned, FLASH is used as the memory type.Application Specific Microcontroller is constructed using 56 pins.During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method.In total, it has 56 pins.The component is included in Display Drivers.A device with a memory size of 16kB can store programs and data.Power is provided by a source of 57/32V.Microcontroller performs extremely well at a frequency of 24MHz.There are 16mA operating supply current right now.Using an oscillator type of Internal, it works.
CY8CLED03G01-56LTXI Features
56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Display Drivers subcategory
CY8CLED03G01-56LTXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CLED03G01-56LTXI Microcontroller applications.
  • Heater/Fan
  • Ipod
  • Teletext terminals
  • Accu-check
  • Petrochemical
  • Instrument control
  • Paper shredders
  • Gas monitoring systems
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED03G01-56LTXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    191.387631mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    PowerPSoC® CY8CLED
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Intelligent LED Driver
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8CLED03
  • Pin Count
  • Power Supplies
    57/32V
  • Interface
    DALI, DMX512, I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Memory Size
    16kB
  • Operating Supply Current
    16mA
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH (16KB)
  • Data Bus Width
    8b
  • High Level Output Current
    10mA
  • Low Level Output Current
    25mA
  • fmax-Min
    8 MHz
  • Number of Segments
    3
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Controller Series
    CY8CLED
  • Height
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm