  • CY8CLED04-68LTXIT
CY8CLED04-68LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED04-68LTXIT
HK JDW NO:
217-CY8CLED04-68LTXIT
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8CLED04-68LTXIT
Description:
3.3V V 8mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8mm mm 56 CMOS 68 68
Purchasing and Inquiry
CY8CLED04-68LTXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for HB LED Controller.There is a 68-VFQFN Exposed Pad package available to save space.The way of mounting it is Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).With a processor of M8C cores, the device is powered.Work should be done at -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (16KB).Because the supply voltage is 3V~5.25V, high efficiency can be achieved.There are 56 I/Os on it, which makes it a very simple device.Other components that are comparable to it have the base part number CY8CLED04.At QUAD, it has its terminals.This device is a member of the CY8CLED controller family.Application Specific Microcontroller consists of 68 terminations.Application Specific Microcontroller is a member of the EZ-Color? CY8CLED series of electrical components.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.For data storage, FLASH is used as its memory type.68 pins are used to construct it.During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method.Microcontroller has a total of 68 pins on Microcontroller.This is a component included in Display Drivers.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB.There is 3.3/5V power source in this device.At a frequency of 24MHz, it can achieve excellent efficiency.The property IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS is also present in it.There are 27mA operating supply current right now.Using an oscillator type Internal, it operates.
CY8CLED04-68LTXIT Features
68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Display Drivers subcategory
CY8CLED04-68LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CLED04-68LTXIT Microcontroller applications.
  • DCS control intelligent sensor
  • Home appliances
  • Smoke alarms
  • Answering machines
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Hand-held metering systems
  • Dishwashers
  • Laminators
  • Oscilloscopes
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED04-68LTXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    68
  • Weight
    810.002575mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    EZ-Color™ CY8CLED
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    HB LED Controller
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8CLED04
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Operating Supply Current
    27mA
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH (16KB)
  • Data Bus Width
    8b
  • fmax-Min
    12.96 MHz
  • Number of Segments
    4
    CY8CLED
  • Height
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm