  • CY8CLED16P01-48LTXIT
CY8CLED16P01-48LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED16P01-48LTXIT
HK JDW NO:
217-CY8CLED16P01-48LTXIT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
5V V 1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm 44 CMOS 48 48
Purchasing and Inquiry
CY8CLED16P01-48LTXIT Overview
Considering its outstanding performance, Powerline Communication is an excellent choice.For the purpose of saving space, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.This is mounted using the Surface Mount method.This item can be found in package Tape & Reel (TR).There is a M8C as core processor in this device.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.Its type of program memory is FLASH (32KB).The 4.75V~5.25V supply voltage enables high efficiency.There are 44 I/Os on it, which makes it a very simple device.Based on its base part number of CY8CLED16, other similarly-sized components can be found.The terminals are positioned at (0).The controller belongs to the series CY8CLED.A 48 termination is contained within it.Part of the PowerPSoC? CY8CLED series, this electrical component is used in a variety of applications.High efficiency is possible due to the 5V supply voltage.The type of memory used for data storage is FLASH.The gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT for its uPs, uC, and peripheral ICs.There are a total of 48 pins on it.This component is a part of Other Microprocessor ICs.In the device, there is a memory capacity of 32kB which may be used to store programs and data.In this case, 14mA represents the maximum current supply.Microcontroller is powered by a 5V?source.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.Using an oscillator type Internal, it operates.
CY8CLED16P01-48LTXIT Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Other Microprocessor ICs subcategory
CY8CLED16P01-48LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CLED16P01-48LTXIT Microcontroller applications.
  • Hard drives
  • Christmas lights
  • Fax machines
  • Washing machines
  • Light sensing & controlling devices
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Answering machines
  • Entertainment products
  • DCS control intelligent sensor
  • Playstation
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED16P01-48LTXIT
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PowerPSoC® CY8CLED
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Powerline Communication
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8CLED16
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    44
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH (32KB)
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Data Bus Width
    8b
  • Controller Series
    CY8CLED
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm