  • CY8CTMG110-32LTXIT
CY8CTMG110-32LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CTMG110-32LTXIT
HK JDW NO:
217-CY8CTMG110-32LTXIT
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Description:
2.7V V 5.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5.1mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8CTMG110-32LTXIT Overview
Its outstanding performance makes it a great choice for Touchscreen Controller.Application Specific Microcontroller is available in the 32-VFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Mounted using Surface Mount.Application Specific Microcontroller is available in the Tape & Reel (TR) package.The device has a single core processor.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.FLASH (8kB) is its program memory type.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.28 I/Os can be found on it.Based on the CY8CTMG110 base part number, it can be compared with other components.The terminals of this device are located at QUAD.This device is part of the controller series CY8CT.This circuit consists of 32 terminations.The TrueTouch? series includes this electrical component.This is due to the fact that the supply voltage is 2.7V, resulting in high efficiency.FLASH is its memory type for data storage.Application Specific Microcontroller is constructed using 32 pins.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.In total, it has 32 pins.Memory size for the devices is 8kB, which can be used to store programs and data.When working at a frequency of 24MHz it is able to achieve excellent efficiency.A total of 2 timers/counters have been set up.There are 28 programmable I/Os.
CY8CTMG110-32LTXIT Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTMG110-32LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CTMG110-32LTXIT Microcontroller applications.
  • Graphic terminals
  • Radio
  • Petrochemical
  • Equipment control
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Electronic jamming systems
  • Blenders
  • Air fryers
  • Digital TVs
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
CY8CTMG110-32LTXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    TrueTouch™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Touchscreen Controller
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.4V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY8CTMG110
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    512 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Boundary Scan
    NO
  • Number of Programmable I/O
    28
  • RAM (words)
    512
  • Controller Series
    CY8CT
  • Height
    880μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    5.1mm