CY8CTST200-48PVXI
CY8CTST200-48PVXI
217-CY8CTST200-48PVXI
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 38
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CY8CTST200-48PVXI Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Touchscreen Controller.Application Specific Microcontroller is available in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.The way of Surface Mount is used to mount it.A package of Tube contains it.M8C core processor is present on the device.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (32kB).As a result of the 1.8V supply voltage, high efficiency is possible.38 I/Os can be found on it.To find equivalent components, use its CY8CTST200 base part number.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8CT series.In the TrueTouch? series, this electrical component is found.Storage of data is performed using memory type FLASH.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 48 pins.According to Surface Mount, it is mounted.
CY8CTST200-48PVXI Features
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTST200-48PVXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CTST200-48PVXI Microcontroller applications.
- 3D printers
- Security systems
- Food and beverage
- Copiers
- Washing machines
- Set-top boxes
- Guidance-GPS
- Projectors
- Temperature sensing and controlling devices
- Hand-held metering systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CY8CTST200-48PVXI
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C63413C-PVXC48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXI100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20236A-24LKXI16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64315-16LKXC16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXC100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56PVXC56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYUSB3014-BZXC121-TFBGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56LTXC56-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYUSB3304-68LTXC68-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-128AXC128-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare