  • D26V0H1U2LP20-7
D26V0H1U2LP20-7
advertisement
Manufacturer No:
D26V0H1U2LP20-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D26V0H1U2LP20-7
Package:
2-UDFN
Datasheet:
D26V0H1U2LP20-7
Description:
Quantity:
In Stock : 3370
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D26V0H1U2LP20-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-UDFN
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Clamping Voltage
    40V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V Max
  • Peak Pulse Current
    9.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    630pF @ 1MHz