  • D332K29Y5PH63L2R
D332K29Y5PH63L2R
advertisement
Manufacturer No:
D332K29Y5PH63L2R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D332K29Y5PH63L2R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D332K29Y5PH63L2R
Purchasing and Inquiry
D332K29Y5PH63L2R Overview
A program's size/dimension is 0.295Dia 7.50mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.With the voltage 100V, it is capable of operating.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
D332K29Y5PH63L2R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
D332K29Y5PH63L2R Applications
There are a lot of Vishay BC Components D332K29Y5PH63L2R applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
D332K29Y5PH63L2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    3016
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.5mm
  • Width
    4mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%