  • DE11XKX100JA4BC05F
DE11XKX100JA4BC05F
advertisement
Manufacturer No:
DE11XKX100JA4BC05F
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DE11XKX100JA4BC05F
Package:
Radial, Disc
Description:
KX 10pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 10794
Step5Bar-code shipping tag
DE11XKX100JA4BC05F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KX
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Capacitance
    10pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm