  • DE2E3KH472MB3B
DE2E3KH472MB3B
advertisement
Manufacturer No:
DE2E3KH472MB3B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DE2E3KH472MB3B
Package:
Radial
Datasheet:
DE2E3KH472MB3B
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 20% 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 15125
Step5Bar-code shipping tag
DE2E3KH472MB3B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Composition
    Ceramic
  • Additional Feature
    CLASS X1, Y2 FOR SAFETY REGULATION; RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Multilayer
    Yes
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    16.002mm
  • Length
    13mm
  • Width
    7mm