  • DE2E3KY102MB3BU02F
DE2E3KY102MB3BU02F
advertisement
Manufacturer No:
DE2E3KY102MB3BU02F
HK JDW NO:
535-DE2E3KY102MB3BU02F
Package:
Radial, Disc
Description:
KY 1000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 570
Step5Bar-code shipping tag
DE2E3KY102MB3BU02F
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KY
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    E
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    300VAC
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Size Code
    2820
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm