  • GCM155R71E393KA55D
GCM155R71E393KA55D
advertisement
Manufacturer No:
GCM155R71E393KA55D
HK JDW NO:
535-GCM155R71E393KA55D
Package:
0402
Purchasing and Inquiry
GCM155R71E393KA55D Overview
GCM155R71E393KA55D Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
GCM155R71E393KA55D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM155R71E393KA55D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GCM155R71E393KA55D
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    39nF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C