  • DEJE3E2222ZN2A
DEJE3E2222ZN2A
advertisement
Manufacturer No:
DEJE3E2222ZN2A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DEJE3E2222ZN2A
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DEJE3E2222ZN2A
Description:
DEJ 2200pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 10740
Step5Bar-code shipping tag
DEJE3E2222ZN2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    DEJ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3216
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    11mm
  • Thickness
    3.9878mm