  • DHR4E4C101K2BB
DHR4E4C101K2BB
advertisement
Manufacturer No:
DHR4E4C101K2BB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DHR4E4C101K2BB
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DHR4E4C101K2BB
Description:
Cap Ceramic 100pF 15000V ZM 10% (8 X 8.2mm) Radial 9.5mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DHR4E4C101K2BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DHR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    ZM
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    15kV
  • Depth
    8.2mm
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Voltage
    15kV
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    PC Pins
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm