  • DHS4E4F941KL2B
DHS4E4F941KL2B
advertisement
Manufacturer No:
DHS4E4F941KL2B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DHS4E4F941KL2B
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
DHS4E4F941KL2B
Description:
DHS 940pF Ceramic Capacitor ±10% N4700 1.496Diax1.161L 38.00mmx29.50mm 20°C~85°C 2 Terminations High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Quantity:
In Stock : 4438
Step5Bar-code shipping tag
DHS4E4F941KL2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    20°C~85°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    DHS
  • Size / Dimension
    1.496Diax1.161L 38.00mmx29.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    N4700
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    940pF
  • Voltage - Rated DC
    30kV
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    30000V
  • Diameter
    38mm
  • Length
    28mm