  • DMN10H700S-7
DMN10H700S-7
advertisement
Manufacturer No:
DMN10H700S-7
HK JDW NO:
233-DMN10H700S-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DMN10H700S-7
Description:
MOSFET N-CHA 100V 700MA SOT23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMN10H700S-7
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    400mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    700m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    235pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    700mA Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    4.6nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    700mA
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.7A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.7Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V