  • DRQ74-6R8-R
DRQ74-6R8-R
advertisement
Manufacturer No:
DRQ74-6R8-R
HK JDW NO:
255-DRQ74-6R8-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRQ74-6R8-R
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.344UH SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRQ74-6R8-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    1.360777g
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    DRQ
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    41.8mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    7.6mm
  • Current Rating
    1.3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Current
    1.3A
  • Max DC Current
    3.12A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    41.8mOhm
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Inductance - Parallel
    7.34 μH
  • Inductance - Series
    29.38 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    167mOhm
  • Current Rating - Series
    1.3A
  • Current Rating - Parallel
    2.6A
  • Inductance - Connected In Series
    29.38μH
  • Inductance - Connected In Parallel
    7.344μH
  • Current Saturation - Parallel
    3.67A
  • Current Saturation - Series
    1.84A
  • Height
    0.175 4.45mm
  • Length
    7.5946mm
  • Width
    7.5946mm