  • DS1804Z-050+
DS1804Z-050+
advertisement
Manufacturer No:
DS1804Z-050+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1804Z-050+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1804Z-050+
Description:
8 Terminations5V 8 Pin DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1804Z-050+ Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 100 tap protects this pentometer from overcurrents.The number of positions is 100.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.In the digi devices, there are 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Family DS1804 includes pentometer.The potentiameter has 8 pins.At 3/5V, it delivers voltage.This programmable potentiometer has 64 channels.
DS1804Z-050+ Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
DS1804Z-050+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804Z-050+ Digital Potentiometers applications.
  • Modern office equipment
  • Adjustable current control
  • PC
  • Sensor auto referencing circuits
  • Brightness of monitors
  • Contrast control of monitors
  • Voltage resistance conversion
  • Bias adjustment circuits
  • Audio Volume control
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
DS1804Z-050+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1804
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Channels
    64
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.7V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.2V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm