  • DSPIC30F3013T-20I/SO
DSPIC30F3013T-20I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F3013T-20I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC30F3013T-20I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
24KB 8K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F3013 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 7066
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F3013T-20I/SO
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY AT 7.5MHZ
  • HTS Code
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F3013
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    20 MIPS
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Size
    24KB 8K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FIXED-POINT
  • Length
    17.87mm
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • Width
    7.49mm