  • DX30AM-26P
DX30AM-26P
advertisement
Manufacturer No:
DX30AM-26P
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DX30AM-26P
Package:
Datasheet:
DX30AM-26P
Description:
CONN MINI HD PLUG 26POS STR IDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DX30AM-26P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    DXM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Type
    Miniature High Density (HD)
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    9.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.358 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    35mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Connector Style
    Center Strip Contacts
  • Number of Ports
    1
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Length
    24.71mm