  • ECA-2AM470B
ECA-2AM470B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2AM470B
HK JDW NO:
590-ECA-2AM470B
Datasheet:
ECA-2AM470B
Description:
M 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18004
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2AM470B
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    180mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    306mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm