  • EEE-FK1V471SP
EEE-FK1V471SP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V471SP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V471SP
Datasheet:
EEE-FK1V471SP
Description:
FKS 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 4500
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V471SP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FKS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    552.5mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm