  • EEE-FK1H101GP
EEE-FK1H101GP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1H101GP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1H101GP
Datasheet:
EEE-FK1H101GP
Purchasing and Inquiry
EEE-FK1H101GP Overview
Full charge should result in a ripple current of 350mA @ 100kHz.To perform its function fully, 340mOhm is required to have an equivalent series resistance (ESR).If the charge is low, ripple current is 262.5mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.413 10.50mm.Voltage - Rated DC of 50V is required to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
EEE-FK1H101GP Features
the ripple current is 350mA @ 100kHz.
the ripple current is 262.5mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEE-FK1H101GP Applications
  • Telecommunication
  • Computer
  • Frequency converters
  • Computer motherboards
  • Standard and switched mode power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Industrial systems
  • Uninterruptible power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1H101GP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    262.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    350mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    350mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8.3mm