  • EEE-FK1E471P
EEE-FK1E471P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1E471P
HK JDW NO:
590-EEE-FK1E471P
Datasheet:
EEE-FK1E471P
Description:
FK 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 850mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 4386
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1E471P
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    637.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Width
    10.3mm