  • ECA1CAM470X
ECA1CAM470X
advertisement
Manufacturer No:
ECA1CAM470X
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA1CAM470X
Description:
47μF Capacitor 20% 130mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA1CAM470X
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Ripple Current
    130mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    130mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm