  • ECE-T2DP272EA
ECE-T2DP272EA
advertisement
Manufacturer No:
ECE-T2DP272EA
HK JDW NO:
590-ECE-T2DP272EA
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
ECE-T2DP272EA
Description:
T-UP 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-T2DP272EA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    T-UP
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.7A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    63mm
  • Height Seated (Max)
    2.480 63.00mm