  • ECO-S2WP181EA
ECO-S2WP181EA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2WP181EA
HK JDW NO:
590-ECO-S2WP181EA
Datasheet:
ECO-S2WP181EA
Description:
TS-UP 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2WP181EA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    TS-UP
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    921mOhm
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    921mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.85381mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm