  • ECOS2TP151BA
ECOS2TP151BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2TP151BA
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECOS2TP151BA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 1.16A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2TP151BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.105Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.16A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Length
    40mm