  • EEE-FK1E362SV
EEE-FK1E362SV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1E362SV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1E362SV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK1E362SV
Description:
FKS 3600μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1278
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1E362SV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FKS
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3600μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.545A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.06A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm