  • EEE-FK1V271SP
EEE-FK1V271SP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V271SP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V271SP
Datasheet:
EEE-FK1V271SP
Description:
FKS 270μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 16823
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V271SP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FKS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm