  • EEE-TKK101UAQ
EEE-TKK101UAQ
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TKK101UAQ
HK JDW NO:
590-EEE-TKK101UAQ
Datasheet:
EEE-TKK101UAQ
Description:
TK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 283
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TKK101UAQ
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    80V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    420mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Size Code
    5353
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.08mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    187.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13.5mm