  • EET-ED2G271CA
EET-ED2G271CA
advertisement
Manufacturer No:
EET-ED2G271CA
HK JDW NO:
590-EET-ED2G271CA
Datasheet:
EET-ED2G271CA
Description:
TS-ED 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.56A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-ED2G271CA
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2001
  • Series
    TS-ED
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    491mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    491mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.9859mA
  • Ripple Current
    1.56A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.56A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.23A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm