  • EET-HD2G271KJ
EET-HD2G271KJ
advertisement
Manufacturer No:
EET-HD2G271KJ
HK JDW NO:
590-EET-HD2G271KJ
Datasheet:
EET-HD2G271KJ
Description:
TS-HD 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HD2G271KJ
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    TS-HD
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    270μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.98591mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.708A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm