  • EET-UQ2C272EA
EET-UQ2C272EA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2C272EA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2C272EA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
EET-UQ2C272EA
Description:
TS-UQ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.45A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2C272EA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    TS-UQ
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    80mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.9718mA
  • Ripple Current
    5.45A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.63A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Ripple Current (AC)
    5.45A
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm