  • EEU-EB1H1R0S
EEU-EB1H1R0S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB1H1R0S
HK JDW NO:
590-EEU-EB1H1R0S
Datasheet:
EEU-EB1H1R0S
Description:
EB 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB1H1R0S
    Select All
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    8mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.2mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    8mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%