  • EEU-EB1J1R0SB
EEU-EB1J1R0SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB1J1R0SB
HK JDW NO:
590-EEU-EB1J1R0SB
Datasheet:
EEU-EB1J1R0SB
Description:
EB 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 9mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB1J1R0SB
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    9mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.85mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm