  • EEU-FR1H681L
EEU-FR1H681L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1H681L
HK JDW NO:
590-EEU-FR1H681L
Description:
FR 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 887
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1H681L
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.34mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.10
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.16A @ 100kHz
  • ESR
    16 mΩ
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm