  • EEU-FS1E392
EEU-FS1E392
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS1E392
HK JDW NO:
590-EEU-FS1E392
Datasheet:
EEU-FS1E392
Description:
FS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 567
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS1E392
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    14mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.056A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.82A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm