  • EEU-HD1V222B
EEU-HD1V222B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-HD1V222B
HK JDW NO:
590-EEU-HD1V222B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-HD1V222B
Description:
HD 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.26A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1508
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-HD1V222B
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    HD
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.26A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.26A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.449A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm