  • EEUFA1J391
EEUFA1J391
advertisement
Manufacturer No:
EEUFA1J391
HK JDW NO:
590-EEUFA1J391
Description:
390μF Capacitor 20% 1.72A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEUFA1J391
  • Tolerance
    20%
  • Capacitance
    390μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.2457mA
  • Ripple Current
    1.72A
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm