  • EEV-FC1E101P
EEV-FC1E101P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FC1E101P
HK JDW NO:
590-EEV-FC1E101P
Datasheet:
EEV-FC1E101P
Description:
FC 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 337.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FC1E101P
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3933
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    337.5mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    337.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm