  • EEV-HA1H4R7R
EEV-HA1H4R7R
advertisement
Manufacturer No:
EEV-HA1H4R7R
HK JDW NO:
590-EEV-HA1H4R7R
Datasheet:
EEV-HA1H4R7R
Description:
HA 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 23mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-HA1H4R7R
  • Size Code
    2612
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    23mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    5.9mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2001
  • Series
    HA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V