  • EGXE101ELL101MK20S
EGXE101ELL101MK20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE101ELL101MK20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGXE101ELL101MK20S
Package:
Radial, Can
Description:
GXE 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1345
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXE101ELL101MK20S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GXE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    990mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    396mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    990mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm