  • EKZN250ELL682ML40S
EKZN250ELL682ML40S
advertisement
Manufacturer No:
EKZN250ELL682ML40S
HK JDW NO:
856-EKZN250ELL682ML40S
Description:
KZN 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.58A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 444
Step5Bar-code shipping tag
EKZN250ELL682ML40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.58A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.893A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.58A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm