  • ELC-08D151E
ELC-08D151E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-08D151E
HK JDW NO:
590-ELC-08D151E
Datasheet:
ELC-08D151E
Step5Bar-code shipping tag
ELC-08D151E
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
  • Published
    1998
  • Series
    08D
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    EAR99
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    8.5mm
  • Current Rating
    700mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm
  • Max DC Current
    700mA
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    700mA
  • RMS Current (Irms)
    700mA
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm