  • ELC-12E680L
ELC-12E680L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12E680L
HK JDW NO:
590-ELC-12E680L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-12E680L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12E680L
    17 Weeks
  • Mount
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Shielding
    YES
    Cylindrical
  • Current Rating
    1.7A
  • Lead Pitch
    7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    68μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    73mOhm
  • Current
    910mA
  • Max DC Current
    1.7A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    1.7A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    18.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm