  • ELJ-FB8R2KF
ELJ-FB8R2KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FB8R2KF
HK JDW NO:
590-ELJ-FB8R2KF
Datasheet:
ELJ-FB8R2KF
Description:
Quantity:
In Stock : 10033
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FB8R2KF
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    no
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Rated Current-Max
    0.25A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 5MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm