  • ELXV101EC3681MM40S
ELXV101EC3681MM40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV101EC3681MM40S
HK JDW NO:
856-ELXV101EC3681MM40S
Description:
LXV 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.37A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV101EC3681MM40S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.37A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    41mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.185A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.37A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm