  • ELXZ100ELL562ML25S
ELXZ100ELL562ML25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ100ELL562ML25S
HK JDW NO:
856-ELXZ100ELL562ML25S
Description:
LXZ 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ100ELL562ML25S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.176A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm