  • EMK042CG180JC-FW
EMK042CG180JC-FW
advertisement
Manufacturer No:
EMK042CG180JC-FW
HK JDW NO:
782-EMK042CG180JC-FW
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
EMK042CG180JC-FW
Description:
M 18pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
EMK042CG180JC-FW
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    18pF
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm