  • EMK042CG1R2CC-F
EMK042CG1R2CC-F
advertisement
Manufacturer No:
EMK042CG1R2CC-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-EMK042CG1R2CC-F
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
EMK042CG1R2CC-F
Description:
M 1.2pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
EMK042CG1R2CC-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1.2pF
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm